fontanela prea mare

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de negara115792 cu 14 ani in urma.

Buna ziua Am o fetita de 5 luni jumate si ieri am fost la dr pediatru pt ca transpira f mult,dr ma speriat un pic a spus ca are fontanela prea mare si ne-a dat vigantol sau D3 de 2 ori 10 pic si Ca de ori jumate de pastiluta,mie mi se pare prea mult,voi cate pic de vigantod dati.Credeti ca ar trebui sa ma ingrijorez ca are fontanela prea mare,eu stiu ca limita max de inchidere este la 18 luni. Va multumesc.

Raspunsuri (4)

raluca

acum 14 ani

Normal medicul pediatru stie ce sa-i dea copilului, eu zic sa mergi pe mana lui.
Sanatate

Sheila

acum 14 ani

Dupa cum sti si tu fontanela se inchide pana in varsta de 2 ani.Eu cred ca are destul timp si nu e cazu sa-i dai atat de mult vigantol, am mai auzit mamici dar dadeau maxin 4-5 picaturi ac***a aceeasi problema dar copii erau mai mari.Eu te-as sfatui sa nu incepi administrarea si sa ceri si sfatul unui medic specialist(nu stiu daca acesta e de familie sau specialist in pediatrie)
numai bine

alexandra

acum 14 ani

eu am o fetita de 5 luni si ii administrez vigantol sau vit d3 cate 4 5 picaturi maxim pe zi,parerea mea e sa consulti si alt medik sanatate

elena662136092

acum 14 ani

Buna.Eu am un baietel acum cu varsta de 2 anisori.eu i-am dat de la prima luna de viata vigantol 2-3 pic pe zi si jumatate de fiola de calciu 10 zile pe luna.Acum depinbder de fetita ,daca nu i-ai dat pqana acum trebuie sa recuperezi.multa sanatate