foarte agitat

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de pop1495143 cu 15 ani in urma.

buna ziua ,amun baietel de 5 ani ,si este atat de agitat incat cateodata simt ca nu-i mai fac fata .La gradinita se bate cu copii si alearga tot timpul ,pana si pe doamnele educatoare le oboseste,nu este un copil cu probleme phsihice .Dati-mi un sfat .MULTUMESC

Raspunsuri (4)

catalin_ing

acum 15 ani

ar fi totusi bine sa consulti un medic chiar daca nu are probleme de aceasta natura [entru ca agitatia lui poate ca provine de la ceva sau are prea multa energie. sanatate

DORINA28109457

acum 15 ani

Oare ce inseamna pt dv probleme psihice? ca nu este "nebun"? Pai sunt destul de multe diagnostice psihiatrice care nu au nicio legatura cu "nebunia". Este posibil sa fie hiperkinetic (tulburare al carei diagnostic se pune la psihiatrie) si pt care se poate face tratament. Din pacate tratamentul medicamentos rezolva problema doar pe jumatate, pt ca de restul se ocupa familia! Copiii au nevoie de un program fix, au nevoie de limite, au nevoie de incurajari, dar au nevoie si sa suporte consecintele actiunilor lor! Mergeti la un control la psihiatrie pediatrica, nu are ce rau sa-i faca, caci daca nu are nevoie de tratament, nu i se va baga pe gat!
Multa sanatate!

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Este posibil ca baietelul tau sa fie hiperactiv.
Asa ca, un control de specialitate ar fi indicat.
Numai bine!

Utilizator21543166518

acum 5 ani

Asa sunt copii agitatii , toti cand sunt micii . Nu torturatii copii !
Inclusiv trebuie sa stapaniti dorintele copilor.
Toata acesta agitatie trebuie sa o puneti ca obiectiv : de exemplu .
1. Deszvoltati abilitatile copilor . Cum ? Agitatia , acest lucru semnifica?

2. Dati de stire educatorilor sau profesorilor : agitatia semnifica , maturitatea unui copil trebuie
facuta de vreme . Ma refer . Pshic .
3.Incercati sa dezvoltati abilitatile , mai usor spus.

4. Un copil poate sa isi dezvolte abilitatile atunci cand este iubit .

Chiar daca Parinti sunt saraci sau bogatii .
Va rugam frumos la sedinta cu partinti incercati sa prezentati si mesajul meu .

Un profesor sau educator isi va iubi elevul . Atunci cand nu este corupt :

Multumesc aticipat .