Fetita mea de 1 ani 11 luni refuza mancarea si face crize frecvebte de plans ?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Oana cu 3 luni in urma.

Ce pot sa fac

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Pot exista mai multi factori care sa determine un copil sa refuze mancarea. Pot fi probleme de sanatate, cum ar fi infectii respiratorii sau dureri de dinti, sau pur si simplu poate fi o faza normala de dezvoltare. Incercati urmatoarele strategii pentru a o determina sa manance:

1. Incercati sa ii oferiti o varietate de alimente: Incepeti cu alimentele care ii plac si adaugati treptat alte alimente noi.
2. Faceti din masa un moment placut: Vizionati impreuna un desen animat sau cititi o carte in timp ce ea mananca.
3. Evitati luptele la masa: Daca refuza sa manance, incercati sa nu o fortati. Aceasta ar putea crea o asociere negativa cu mancarea.
4. Incercati alte tipuri de alimente: Daca refuza mancarea solida, incercati sa ii oferiti supe sau piureuri.
5. Faceti mici gustari: Daca refuza sa manance mese mari, incercati sa ii oferiti mici gustari pe parcursul zilei.

In privinta plansului, ar putea fi legat si de mofturi, dar si de probleme de sanatate cum ar fi colici sau alte dureri, nevoia de atentie sau schimbari in rutina ei obisnuita. Este esential sa o asigurati de calm si confort.

Daca aceste comportamente persista, ar fi bine sa discutati cu un medic despre acestea. Plansul frecvent si refuzul de a manca pot fi semne ale unei probleme de sanatate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit: www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Nutritia-copiilor/alimentatia-corecta-a-copiilor_1514