febra

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de teodor11 cu 14 ani in urma.

buna ziua .Am o fetita de 3 ani si 8 luni si de 2 zile nu scade febra .are intre 38 si 39.va rog dac puteti sa ma ajutati .are supozitoare paracetamol si ciclodyne si nurofen

Raspunsuri (2)

Clari

acum 14 ani

Ai grija ca de la prea multe supozitoare s-ar putea sa-ti faca diaree.............In legatura cu febra daca nu scade dupa ce i-ai dat nurofen sirop si un sfert de algocalmin pisat eu zic sa-i faci impachetari reci , dar cel mai bine mergi la spital ptr ca poate sa scada pret de 1-2 ore ca apoi sa aiba iar un puseu febril .Trebuie rezolvata cauza care duce la aparitia febrei ( poate fi o infectie virala,bacteriana )-numai un medic poate spune asta.Oricum sa urmaresti sa nu faca febra mare si atunci cand face sa-i dai antitermice si macar sosetute ude in picioare.Va doresc multa sanatate si sa ma tii la curent.

Adrienne

acum 14 ani

Cand un copil asa de mic are febra,trebuie dus neaparat la medicul pediatru. Febra semnaleaza intotdeauna o anumita problema, care trebuie rezolvata neaparat. A trata doar efectul,fara a vedea care este cauza, nu este cea mai fericita idee.