febra mare si persistenta

Cresterea si dezvoltarea copiilor Sindromul de detresa respiratorie

Postata de d.violeta cu 12 ani in urma.

buna ziua ,
am un baietel de un an si zece luni ,nascut prin cezariana cu o detresa respiratorie foarte puternica la nastere(febra 40 ,incubare 2 sapt, ).Problema este ca raceste foarte usor ,de fiecare data facand febra mare 39-40, .... 41 la ultimul rosu in gat.febra ramane persistenta cateodata dupa administrarea medicamentelor antifebrile crescand mai mult........iar revenirea la o temperatura sub febrila dureaza chiar si o ora jumatate....De cateva ori s a intamplat sa creasca ,iar apoi sa scada doar pana la temperatura initiala administrarii medicamentului .....si sa ramana cu aceea temperatura intreaga zii.solutia fiind de fiecaredata intravenoasa sau impachetarile .
M ar interesao parere, sau ce ar trebui facut .Am mai intrebat medici , iar raspunsul afost ca"asa sunt unii copii panala o anumita varsta"......Dar mi as dori sa existe o cale sa nu mai fie nevoie sa trecem prin astfel de momente...Va multumesc si sper ca ne puteti ajuta.
Mentionez ca este un copil dezvoltat normal fara alte probleme.

Raspunsuri (3)

Andreea

acum 12 ani

Va recomand realizarea unor analize de sange in vederea depistarii unor posibili paraziti. Este cea mai deasa cauza de febra frecventa, f frecventa la copii. Vedeti daca exista acesti paraziti si impreuna cu medicul curant luati tratamentul corespunzator! Sanatate!

d.violeta

acum 12 ani

multumesc pentru raspuns

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Daca are deja 1 an si 10 luni si aprecierea d-vs este ca desvoltarea si cresterea au decurs in conditii normale ,inseamna ca detresa respiratorie de la nastere, nu mai poate avea rol negativ dupa aceasta varsta.
Faptul ca este receptiv la infectii,denota o imunitate mai scazuta .pentru care va trebui stimulata prin :
! . Calirea organismului prin factori , prin plimbari si multa miscare in aer liber
2 . Administrarea de propolis , sirop Noni Tahitian , Ribomunil pentru stimularea imunitatii
3 . Multe legume si fructe
Va mai informam ca, in adevar , unii copii reactioneaza mai brutal prin febra la cele mai simple afectiuni. Febra nefiind altceva decat o reactie de aparare a organismului impotriva invaziei unei infectii