febra la copii

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de dany_2720 cu 14 ani in urma.

Fetita mea are 1 an si 7 luni.Zilele trecute a facut temperatura de 39.2 si doar bcu Nurofen si Novocalmin reuseam sa-i mentin temperatura la 36-37.Si eu si pediatra banuim ca e din cauza dintisorilor dar totusi e normal sa-mi faca temperatura 3 zile la rand?
Cand ar trebui sa consider ca ar fi altceva mai grav si nu neaparat dintisorii?

Raspunsuri (6)

crina

acum 14 ani

si noi am la fel,dar vara....

crina

acum 14 ani

altceva mai are?sau doar febra...al meu mai bea mult ceai cind sint de vina dintii....

danyela

acum 14 ani

nu vrea nici sa manace, bea f mult ceai si are stari de somnolenta........cam atat .Acum la 1 an si 7 luni imi spune cand o doare ceva de asta nu stiu ce sa cred pt ca nu sr plange de dintisori.Totusi ma ingrijoreaza febra ,a avut trei zile la rand temperatura.

Victor Richard

acum 14 ani

Eu te sfatuiesc sa mergi la control la medicul pediatru in astfel de situatii. Sa nu fie vorba despre vreo viroza (rosu in gat) sau vreo infectie a scaunului sau urinei. Daca este cazul, fa-i analize in aceasta directie, dar si o hemoleucograma completa.

dany_2720

acum 13 ani

Tot umblu de la un ,,specialist '''' la altu si nu-i gasesc nimic,,e posibil sa fie un inceput de raceala"cam asta-mi zic toti iar analizele iau iesit bine .
Dar tot nu sunt impacata .............cam la 2-3 luni imi face temperatura de peste 40 grade si dureaza o zi.A doua zi nu mai are nimic

dany_2720

acum 13 ani

In urma cu 3 luni a durat 3 zile pana ia trecut febra dar doar o zi a avut peste 40
In rest ii trece pana a doua zi