Eu am 19 ani la anul fac 20 si am doar 1.71 inaltime,ce pastile de crestere sa iau sau altceva dar nu sport?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de GabrielV cu 7 luni in urma.

Eu am 19 ani la anul fac 20 si am doar 1.71 inaltime ce pot face ca sa mai cresc la inaltime macar 5 cm sau macar 2-3 cm dar fara sport ca am si fost scutit mereu la scoala la ed.fizica din cauza ca oboseam extrem de repede si ma intepa,vreau ceva pastile de crestere,si cu mancatul sanatos mai incerc cand am bani ca cand esti sarac mananci ce mancare iti permiti sa faci!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Este important sa intelegeti ca inaltimea poate fi influentata in mare masura de factori genetici si hormonali, cu putine optiuni de a creste in inaltime dupa varsta de 18-20 de ani. Totusi, exista cateva lucruri pe care le puteti incerca:

Mentineti o dieta echilibrata si sanatoasa, care sa va asigure aportul necesar de nutrienti pentru o dezvoltare optima. Includeti alimente bogate in proteine, calciu si vitamina D, cum ar fi lactatele, ouale, carne sp***a, legume cu frunze verzi, nuci si seminte.

Dormiti suficient si odihnesti-va adecvat. Un somn bun contribuie la eliberarea hormonului de crestere, care poate influenta inaltimea.

Mentineti o pozitie corecta a corpului si o postura adecvata atunci cand stati sau mergeti. Acest lucru poate contribui la o aparenta mai inalta.

Evitati sa fumati si sa consumati alcool in exces. Aceste obiceiuri pot afecta negativ dezvoltarea si cresterea in inaltime.

In ceea ce priveste pastilele de crestere, este important sa consultati mai intai un medic specialist, deoarece unele produse pot avea efecte secundare si pot interactiona cu alte medicamente pe care le luati. Un medic endocrinolog ar putea fi cel mai potrivit sa va ofere sfaturi personalizate pentru situatia dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la un medic endocrinolog: https://www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/care-sunt-factorii-ce-influenteaza-inaltimea-unei-persoanei_18209
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/metode-naturale-pentru-a-creste-in-inaltime_10146