enterocolita

Cresterea si dezvoltarea copiilor Enterocolita

Postata de cristina231113620 cu 15 ani in urma.

Buna! Va rog ajutati-ma fetita mea are 3 anisori si de 2 zile am fost la medic deoarece avea diaree si varsaturi si a facut si o infectie in gat ....nu mananca nimic de 3 zile bea doar apa ,,, tratament injec si perfuzii ..daca stie cineva cat este perioada de incubatie a enterocolitei???????????????

Raspunsuri (4)

carmen658

acum 15 ani

Buna Anna,
Perioada de incubatie a enterocolitei din cate stiu eu este de doua saptamani. Banuiesc ca medicul ti-a dat pentru fetita si un regim strict, nu? Sanatate

Florian Alex

acum 15 ani

Eu cred ca e vorba despre o viroza, nu neaparat enterocolita. Nu e primul caz de copilut bolnav care are simptomele astea. Tratamentul cu antibiotic va rezolva problema. Daca i se fac perfuzii, nu va faceti griji, va fi hidratata. E neplacut, dar va trece cu bine de virus. Multa sanatate!

Mihai403129263

acum 15 ani

Buna!perioada de incubatie a eneterocolitei este fix de 7 zile stiu sigur pt ca baietelul meu a avut si am fost internati cu el de Craciun la MedLife, marea problema la enterocolita este diareea care este excesiva (cel putin 1 data la 5 min).Cu un regim strict se poate rezolva,dar parerea mea este sa consultati un medic pt a nu ajunge in stare de dezhidratare din cauza diareei.Trebuiesc facute si niste analize ca nu cumva sa aiba ROTAVIRUS este un virus idiot care nu reactioneaza la nimic asta spun cei de la MedLife.TOT CE CONTEAZA ESTE REGIMUL ALIMENTAR.SUCCES CU MICUTZA

Ynna

acum 11 ani

Buna,
Si baietelul meu de un an a facut gastro-enterocolita iar doctorul ne-a prescris urmatoarele medicamente: Cedax suspensie, Enterol, Hidrase, Saruri minerale Hipp ORS, Debridat, Ceai de menta indulcid cu glucoza, Lapte praf fara glucoza, . Primele trei zile au fost ingroztoare, nu a vrut sa manance nimic, doar ceai cate putin si mai mult fortat cu medicamentele. In a 5-a zi si-a revenit si urmeaza sa mergem la control. Ma bucur ca am scapat de internare, doctora ne-a zis de la control ca dc nu gasim Cedax ne da bilet de internare. Ne-a dat si un regim alimentar care l-am gasit si pe internet.
Va dorim sanatate