electroforeza hemoglobinei

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de BMG cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Eu am talasemie minora si, la sfatul medicului, am facut electroforeza hemoglobinei si fetitei mele de 3 luni pentru a vedea daca a mostenit si ea talasemia. Acestea sunt rezultatele analizei, dar nu stiu cum sa le interpretez si daca e cazul sa ma ingrijorez , sau trebuie sa le repet dupa varsta de 6 luni:

HbA1 - 76,30% ( int referinta 96,8 - 97,8)
HbA2 - 3,90% ( int referinta 2.2 - 3,2)
HbF - 19,80 ( 0 - 0,5).

Va multumesc mult pentru raspuns.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in beta-talasemia minima si minora valorile Hb A2 sunt crescute (3,2%- 7%), iar Hb F este usor crescuta (0.5-6%) in peste 50% din cazuri, restul fiind reprezentat de Hb A1, aceasta in cazul adultilor.
La copilul in varsta de pana la 6 luni, procentul hemoglobinei fetale (HbF) este de pana la 8%, iar la nou-nascut de 50-80%.
rezultatele trebuie comunicate medicului, pot fi necesare investigatii suplimentare, precum sideremia (fierul din sange).
in talasemie se indica un regim alimentar cu evitarea excesului de fier ,dieta sa contina calciu, zinc şi vitamina D, consumul de ceai poate ajuta la mentinerea nivelului de fier sub control, deoarece o substanta din ceai – tanina, previne absorbtia fierului in intestin.