Ectopie testiculara la un bebelus de 6 luni

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de membru243902 cu 10 ani in urma.

Buna ziua! Am un bebelus de 6 luni care a primit diagnosticul de ectopie testiculara de la medicul de familie. Va rog sa imi spuneti care poate fi cauza, ce trebuie sa fac si la ce sa ma aștept. Aștept răspunsul dumneavoastră si va multumesc din suflet!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ectopia testiculara inseamna ca testiculul s-a fixat in alt loc decat cel normal. Sub influenta hormonilor materni, in primul an de viata se poate produce si coborarea spontana. Dupa varsta de 1 an, testiculii trebuie sa fie fixati in scrot bilateral. In primul an de viata se poate incerca tratamentul hormonal, dar cu rezervele generate de rata de succes relativ modesta. Dupa varsta de 1 an incep procese degenerative la nivelul tesutului testicular si se indica interventia chirurgicala.
Asadar, evaluati periodic copilul pana la varsta de 1 an.