E posibil sa mai cresc?

Cresterea si dezvoltarea copiilor Dereglare hormonala de crestere la copii si adolescenti

Postata de MembruMobileApp1510344050 cu 6 ani in urma.

Salut, am 16 ani, 1.67 si 55 de kg
Parintii mei au: tatal 1.84, mama 1.58
In ultimii 2 ani am crescut aproximativ 6 centimetri
E posibil sa mai cresc? Macar 1.75 mi-as dorii, dar sunt incert.

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/metode-naturale-pentru-a-creste-in-inaltime_10146

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna seara.
Da, poti sa mai cresti practicind baschet.

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna seara.
Da, poti sa mai cresti practicind baschet.

MembruMobileApp1510344050

acum 6 ani

Nu prea am unde sa pot practica baschet sau feluri de sporturi, eu unul sunt pasionat de sala, nu fac exercitii ce sa imi compromita cresterea, exercitii din sezut, unde nu pun presiune pe picioare si coloana, si exercitii din intins, pentru a dezvolta pieptul si sa incerc sa imi indrept situatia de "peptum excavatum"
In mod normal, pot sa cresc fara a practica cine stie ce sport, si doar facand simple flotari si exercitii de genul pe care vi l-am descris mai inainte?
Pentru ca fiind baiat statura mica nu ma avantajeaza extrem de mult