e bine????

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de rebeca_adriana cu 13 ani in urma.

la varsta de 2 ani jumate fetita mea are 16 kg.....nu manank foarte mult,adoarme foarte tarziu chiar dak iºam facut un orar... insa are o energie kre te lasa cu gura deschisa...akum 2 luni am cantaritºo si avea 18 kg .Multi miºau zis k e prea mult ptr varsta ei...insa e inaltuta si nu ii dadeai kg kre le avea....multumesc frumos!

Raspunsuri (5)

Adrienne

acum 13 ani

Greutatea de 18 kg. corespunde unei fetite de aproape 7 ani. Oricat de inaltuta ar parea ,nu cred ca are 1,13m,inaltimea normala pt. 7 ani. Aceste date sunt extrase dintr-un tabel ce reprezinta un exemplu al ritmului de dezvoltare in lungime a unei persoane de inaltime medie si anume 1,72m adult.

Dr. Liliana Duica

acum 13 ani

Buna ziua
La 2 ani ,18 kg este mult, chiar daca este mai inalta(cat exact). va recomand sa consultati un medic endocrinolog.
O zi placuta.

rebeca_adriana

acum 13 ani

akum...la doi ani jumate (in martie face 3 ani) are 16 kg.....e mult si asa??? va rog saºmi raspundeti....

rebeca_adriana

acum 13 ani

tokmai am pus o fotografie in albumul de poze cu rebek.e facuta recent...va rog sa va uitati putin si saºmi spuneti ce credeti......

Adrienne

acum 13 ani

Fetita care la maturitate ar avea 1,72m..................la 3 ani trebuie sa aiba inaltimea de 0,97m si 12,4 kg. Si nepotica mea la 4 ani si 8 luni are 1,10m, inaltime care corespunde varstei de 6 ani ,dar greutatea este normala pt. varsta ei de 14,5kg. si zicem ca este cam slabuta, cu toate ca este perfect sanatoasa ,etc. Probabil ca in timp, copiii se transforma...............Copiii isi mai mostenesc si parintii..........