dureri de gat

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de lauritta cu 12 ani in urma.

buna ziua am si eu o fetita de 1 an si 8 luni.de 2 zile face febra (38 cu 5 si 39) si o doare gatul....ce as putea sa fac sau sa ii dau ca sa nu mai faca febra si sa nu o mai doara gatul? va multumesc

Raspunsuri (14)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Mergeti cu ea la camera de garda pentru urgente la Pediatrie , copila fiind sub 2 ani si necesita diagnostic si trtament ( probabil "Adenoamigdalita acuta febrila " si nu trebuie sa ramana peste weekend fara consult si tratament. Puteti solicita Urgenta la 112. Sanatate

lauritta

acum 12 ani

va multumesc pentru raspuns .as mai avea o intrebare....fetita nu prea mananca, i-am facut analize si nu i-au iesit prea bune are Trombocite putin mai multe de cat ar trebui si VSH un pic marit...doctorul mia spus ca este prea sp***a .doctorul mi-a recomandat picovit iam dat dar degeaba tot nu mananca.ce imi recomandati sai dau ca sa aiva pofta de mancare? va multumesc

Pena

acum 12 ani

Cate trombocite i-au iesit?

lauritta

acum 12 ani

408 trombocite si VSH 14

Pena

acum 12 ani

Depinde care este limita laboratorului. In urma unor rezultate de rutina fetei mele i-au iesit mai multe trombocite( o data 450, alta data 525), iar med de fam ne-a trimis la un specialist in hematologie. Am fost la acest specialist timp de 2 ani, PANA S-AU NORMALIZAT TROMBOCITELE. Nu stiu care au fost cauzele nr mai mare de trombocite, nu a stiut nici doctorul. Este important sa mergi la un hematolog(specialist in boli ale sangelui) pt a fi supravegheata si, eventual a i se administra un tratament adecvat. Nr mare de trombocite poate duce la formarea unor trombi(cheaguri de sange), la efort, lovituri.. Fiica mea nu a luat multe medicamente(aspirina doar si consum suficient de lichide), dar i s-au luat probe de sange pt control. La inceput am mers la o luna, apoi la 3 luni, 6 luni, un an. Si acum, desi are 19 ani si au trecut 6-7 ani, mergem anual la control. Medicul de familie nu-i elibereaza adev med pt ed fizica, fara rez analizelor.
VSH poate iesi mare din cauza unei nfectii banale sau daca ii creste un dintisor.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

VSH este putin peste limita deoarece are infectii adenoamigdaliene , ca si in prezent.
Trombocitele nu constituie motiv de ingrijorare.
Pentru stimularea apetitului : Naposim de 2 x / zi cate 8 picaturi timp de 14 zile,dupa o pauza de 10 zile se poate repeta cura la nevoie.

lauritta

acum 12 ani

va multumesc ca mati lamurit doctorul de fam mia spus cu totul alt cv

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

1 .VSH peste 10 arata o infectie sau repetate , a amigdalelor, vegetatiilor adenoide sau chiar o infectie a cailor aeriene superioare si va scadea dupa vindecare prin tratament ; acestora ;
2 . Trombocitele nu trebuie sa va ingrijoreze caci se incadreaza in limitele normale la copii ( intre 150.000 - 450.000 )
3 . Pentru stimularea apetitului incercati si Naposin de 2 x 8 picaturi pe zi timp de 14 ziel :la nevoie se poate repeta cura dupa o pauza de 2 saptamani.

Pena

acum 12 ani

Poate dr de familie ti-a spus cu totul altceva pt ca el are toate rezultatele analizelor, rezultate care se coreleaza intre ele. Sunt multe lucruri care se iau in calcul, cred ca trebuie sa respectati indicatiile med de familie care are intreaga anamneza a copilului, antecedentele, aspectul.....
Fetita nu mananca pt ca o doare gatul. Febra pe care o face indica o infectie. Trebuie sa mergi la doctor pt medicatie adecvata. Ea nu va manca, oricate stimulente ii vei da pt cresterea poftei de mancare, daca O DOARE GATUL.....

lauritta

acum 12 ani

imi puteti recomanda dumneavoastra un specialis din GALATI?

lauritta

acum 12 ani

pe hartia de la analize imi arata trombocitele intre 150-400 iar iei iau iesit 408......iar cu pofta de mancare nu e problema de acum deci chiar daca nu este bolnava nu mananca .

Pena

acum 12 ani

Limita lab la care ii faceam analizele fetei mele era 350, dar la tine nu-i mult peste limita. Eu sunt din Iasi si am mers la control la Spit de copii Sf Maria, la dr . Ingrid Miron, dr specialist in hematologie.

lauritta

acum 12 ani

da asa este nu a depasit cu mult limita .....multumesc pt ras

MembruMobileApp1481148003

acum 7 ani

Daca is mai maricei de 3-4 ani incercati***. Pe ai mei ii ajuta mult si sunt foarte multumita de ele.