durere in capul pieptului

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de andru68 cu 12 ani in urma.

Am o fetita de 11 ani care acuza din cand in cand dureri in capul pieptului care se propaga in sus in tot pieptul .Am fost la control unde i s-a facut E.K.G si totul a iesit normal .Durerile au inceput sa fie mai dese (3-4 ori pe zi ) dar sunt de scurta durata ,adica maxim 15-20 de secunde.

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Durerile apar după servirea meselor sau după vreun efort?

andru68

acum 12 ani

Nu , apar si in stare de repaus si la diferite ore ale zilei

Lili

acum 12 ani

E de vazut daca nu are problema la coloana....Durerea iradiaza ...

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru elucidarea cauzelor durerii ar fi indicat un consult medical dar şi efectuarea unei radiografii cardio-pulmonare. Dacă în urma consultului clinic şi radiografiei nu se va decela vreo afecţiune ar fi indicată şi efectuarea unui examen tranzit baritat

florentina

acum 11 ani

de 4 ani am tensiune am fost la mai multi doctori cardiologi am luat tertensif leridip nebilet in prezent iau betalog aflen rosucard tritace la nevoie captopril si sedatif pc din ianuarie de la frig la efort la suparare am o durere mare in capu pieptului am facut tomograf toracic rmn toracic radiografi la plamini eco la inima electo cardiograma toate au iesit bune de la inceputu anului am fost de 2 ori pe luna la urgenta toate sint bune si pe mine tot ma doare in capu pieptului ma jungie inima si imi raspunde in spate in momentu cind imi creste tensiunea ma doare capu si imediat imi creste tensiunea ajunge la 16 9 mi sa spus la urgenta ca pastilele de cap nurofen ketonal flamexin cresc tensiunea daca ma poate sfatui un doctor cineva unde sa ma duc durerile sint aproape zilnice multumesc pentru sfat. tin sa mentin ca am 45 de ani si sunt din constatna.