diversificarea la bebelusi

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de dannutza cu 12 ani in urma.

ce alimente noi se pot baga in alimentatia unui copil de 7 luni?

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Depinde de alimentele pe care le-ati introdus pana acum cu ocazia diversificarii !
Daca diversificarea a fost facuta corect , el poate primi :Galbenus de ou de gaina ,iaurt cu biscuiti,branza de vaci,smantana si chiar carne bine fiarta si pasata ,unele preparate industriale (pasate0 pentru bebe conform prospetetelor Alimentele se introduc pe rand si selectiv,tatonand toleranta digestiva.

dannutza

acum 12 ani

multumesc ptr raspuns pana acum a mancat supita de legume precum si piure din legume,sucul de fructe facut in casa (morcov,mar,portocala,)banana,mar cu biscuiti.intrebarea mea ar fi iaurtul este indicat cel din comert sau cel facut in casa cu lapte de vaca?branza de vaci este cea facuta in casa din lapte de vaca cu calciu lactic?

dannutza

acum 12 ani

multumesc ptr raspuns pana acum a mancat supita de legume precum si piure din legume,sucul de fructe facut in casa (morcov,mar,portocala,)banana,mar cu biscuiti.intrebarea mea ar fi iaurtul este indicat cel din comert sau cel facut in casa cu lapte de vaca?branza de vaci este cea facuta in casa din lapte de vaca cu calciu lactic?