Diversificarea la 6 luni

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Georgeta cu 6 zile in urma.

Câte mese pe zi ar trebui să aibā un bebeluş la 6 luni?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 zile

Buna ziua,

Un bebelus la 6 luni ar trebui sa aiba in jur de 3-4 mese pe zi. Acestea includ masa de lapte, masa de fructe, masa de legume si, eventual, o masa de cereale. Totusi, numarul meselor poate varia in functie de nevoile specifice ale fiecarui copil

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Nutritia-copiilor/alimentatia-in-functie-de-varsta-6-12-luni_16385
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/ai-grija-la-diversificare-pot-aparea-reactii-alergice_11470
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/ce-greutate-trebuie-sa-aiba-bebelusul-meui_18180