Dezvoltarea psihosexuala a copilului

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

Fetita mea are acum 5 ani,dar inca de pe la 2-3 anisori era f.interesata de sexul opus(adica la gradinita urmarea un baietel la toaleta,etc.)Sa ma ingrijorez?

Raspunsuri (3)

ANTONIA391448

acum 15 ani

normal la medic cu ia

violeta6097418

acum 15 ani

Stai linistita, e doar curioasa. Toti copiii sunt curiosi, nu toti insa sunt la fel de indrazneti. Ii poti explica cu calm ca fetitele si baieteii au "putzulici" diferite, poti incerca sa ii raspunzi la intrebari, in felul acesta va fi mai putin curioasa "sa vada". Si, daca cunosti pe cineva cu bebe baiat, ii chiar poti arata cum fac pipi baieteii.

Pe de alta parte, poate a vazut intamplator ceva care i-a starnit curiozitatea (ceva la tv, de ex, sau in vreo publicatie uitata pe masa in sufragerie...). Sau poate a auzit oamenii/copiii discutand.

Daca totusi comportamentul ei continua sa te ingrijoreze, as zice sa mergi la un psiholog, nu la un medic. Si nu cu fetita, ci fara ea, ca sa poti discuta liber cu psihologul. Acesta te va sfatui cum sa reactionezi, cum sa te comporti cu fetita, astfel incat sa previi problemele de comportament fata de sexul opus.

Daca fetita merge la gradi, intereseaza-te acolo de psiholog - de obicei fiecare gradi e arondata la un cabinet. Astfel nu va trebui sa platesti.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am un baiat de 9 ani si aproape toata ziua ilsurprind ca pune mana de penis.Este normal?