Dezvoltarea mai rapida

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de madalina13x cu 10 ani in urma.

Buna ziua ! Am si eu o nelamurire. Am cumparat de la Plafar un baton Fibrobar si am citit si am vazut ca are multe proteine iar cineva mi-a spus sa mananc in fiecare zi ca de la proteine ma dezvolt mai repede. Este adevarat ca de la proteine te dezvolti mai repede? Daca nu , spuneti-mi va rog alte alimente care ajuta la dezvoltarea corpului mai repede. Va multumesc foarte mult.

Raspunsuri (2)

pericol !

acum 10 ani

Laptele de mama are doar 1,5% proteine si copilul creste enorm de rapid. Deci nu proteinele sunt cele care determina cresterea rapida. Laptele de vaca are 3,5 % proteine, carnea 20%, soia 40%.
Excesul de proteine este foarte daunator sanatatii si exte cauza nr,. 1 pt. bolile de azi caci omul mananca zilnic carne si lacatate care au multe proteine. Si proteinele vegetale sunt la fel de nesanatoasem, indeosebi soia care are nu numai multe proteine, dublu ecat carnea ci mai este si o planta nesanatoasa si manip**ata genetic.
Deci orice produs sintetic cu proteine nu poate fi decat daunator, mai ales daca ai deja o alimentatie bogata in proteine. Eset un mare mit faptul ca omul are nevoie de multe proteine.
Organismul nu poate accepta direct proteinele straine, ele trebeuie toate dezmembrate in partile componente, transformate si asimilate.
Deci daca te iei dupa fraieri o sa ajungi sa ai nevoie de medic si medicii nu sa sa stie deloc de la ce vine boala ta. Daca vrei sa te dezvolti bine fa miscare moderata, sta mutl la aer curat, hranestete echilibrat si sanatos si stai mult la soare.

eu

acum 10 ani

daps sa stea mult la soare... dar din cate stiu eu te bronzezi :))) nu te dezvolti...dar s-ar putea sa ai dreptate: asta daca esti planta si faci fotosinteza da... e foarte folositor:)))