dezvoltarea capului

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de cezaryk cu 13 ani in urma.

buna ziua as vrea sa stiu pana la ce varsat se dezvolta craniul, capul in general

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

La ce te referi mai precis? La momentul cand se sudeaza oasele? Sau la momentul cand ajunge craniul la marimea sa definitiva? Craniul este sudat complet pana la 5-6 ani si ajunge la marimea sa definitiva la sfarsitul cresterii, deci la 18-19 ani la baieti si la 17-18 la fete. Ar fi util sa stiu de ce pui aceasta intrebare, ca sa iti raspund mai precis.

cezaryk

acum 13 ani

deci in jururl varstei de 18 ani capul are forma finala. Am intrebat pt ca vreu sa merg la sala si am inteles de la cineva ca presiunea exercitata asupra capului in timp ce ridici greutati ar putea influienta marimea acestuia. Eu unul nu cred ca este asa dar as vrea sa aflu si parerea cuiva mai priceput. Multumesc pt raspuns

Iuli

acum 13 ani

Ok deci asta e una din cele mai amuzante lucruri pe care le-am auzit!!! Adica tu chiar crezi ca o sa iti creasca capul (sau mai rau, sa ti se micsoreze) daca mergi la sala la 21 de ani (si de fapt la orice varsta)?! Ce idei pot sa aiba unii oameni :))))))

cezaryk

acum 13 ani

stiu ca suna aiurea da am zis ca poate din cauza presiunii cand ridici greutati. Oricum bine ca m-am lamurit acuma, multumesc mult de raspunsuri.