Dezvoltare organe genitale externe

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de camboc cu 12 ani in urma.

Am un baiat in varsta de 9 ani si 3 luni care are o greutate de 48 kg la o inaltime de 150 cm dar care nu are dezvoltate prea bine organele genitale externe.El a fost un copil "mare" de la nastere cand a avut 4500 g si 58 cm si si-a pastrat tot timpul acest avans fata de restul copiilor.In ultimul an sa rotunjit abdominal .Sa fie aceasta grasime un impediment in dezvoltarea sexuala si a secretarii de hormoni?As dori un sfat si o directie de adresare catre un medic , in ce specializare, endocrinolog sau altceva?! Multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

se poate apela la un consult de endocrinologie.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Tatal sa faca proba ( controlul daca testicolele sunt coborate in scrot si daca penisul isi mareste dimensiunile, in apa calduta din cada de baie plina, la 15 - 20 minute dupa ce a stat si s-a spalat , jucat etc ) fara ca el sa fie avertizat mai inainte . Daca DA atunci totul este in ordine , daca NU atunci consultati un endocrinolog .
O mentiune generala, la cei supraponderali si cu strat grasos abundent pe abdomen ,organele genitale externe par ascunse si nu-si arata dimensiunilereale. In aceasta situatie examinare se va face , copilul fiind culcat ( cu fata in sus ) iar examinatorul cu mana stanga va trage abdonenul in sus spre torace,iar cu palma dreapta va palpa testiculele si penisul . Aceste detalii vi-le-am dat pentru d-vs sperand ca fiul va colabora.