Dezvoltare normala la 8 luni

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de mihai13887328 cu 13 ani in urma.

Buna Ziua, Am un baietel de 8 luni si de o luna nu a mai luat deloc in greutate si a ramas la 8 kg. S-a nascut cu 3kg si 50 de cm. Iar acum la 8 luni are 8 kg ( ca si acum o luna ) si 69 cm. Mananca foarte bine pentru varsta lui si supa si legume si fructe si cereale si iautel si carnita si branzica si out si desigur lapte formula de 2 ori pe zi. Am fost cu el la medic si mi-a zis ca este bine ca nu am de ce sa ma ingrijorez... dar eu l-am mia dus la un medic si el mi-a zis ca totusi ar trebui sa ia mai mult in greutate. Va rog sa ma indrumati ce ar trebui sa fac??? Daca trebuie sa ii fac ceva analize ? ce anume ??? Va multumesc!

Raspunsuri (3)

Anda

acum 13 ani

Uau iaurtel, carnita, branzica, out, alte diminutive nu mai erau? Sper ca nu vorbiti asa cu copilul caci i-ati face un mare rau! Acelasi medic trebuia sa va recomande analize, nu sa va trimita sa intrebati pe un forum! Trebuie analize coproparazitologice, logic!

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună seara,
Un copil născut cu o greutate de 3000vgr si 5o cm talie ,cu evolutie normală, îsi triplează greutatea , iar talia este 7o cm (în medie . Deci greutatea si talia copilului d-voastră la 8 luni se încadrează în limitele normale . Medicul care v-a spus că nu trebuie să vă îngrijorati, a avut dreptate .
Starea de să nătate a copilului o arată si apetitul prezent si regimul de alimentaţie pe care i-l administrati.
Un sugar poate avea si perioade de crestere mai lentă si chiar apetit scăzut ,în anumite situatii fără a fi bolnavi ( ex eruptia dentară )
Starea generală bună , apetitul prezent , alimentaţia diversificată pe care o acceptă
sunt date care pledează pentru stare de sănătate . Tegumentele si mucoasele,unghile si lobul urechilor de culoare roz constitue deasemeni stare de sănătate. Un examen coproparazitologic nu este de neglijat, la nevoie
Supraveghiaţi în continuare desvoltarea copilului împreună cu medicul pediatru , fără a intra în panică, să nu abuzati de analize care nu sunt indicate si poate să vă creeze alt disconfort.
Sănătate , Dr. Emil Otesteanu

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Completare , La vârsta de un an sugarul îsi triplează greutatea de la nastere,iar talia ajunge la 7o-75 cm Dr. Emil Otesteanu