despre retard la copii

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de ro.ro cu 13 ani in urma.

buna.am un baietel de 5 ani a fost diagnosticat cu RETARD IN DEZVOLTARE PSIHICA SI RETARD LINVISTIC i-am facut tratament pe baza de lecitina dar uneori ma uit la el si mi se pare ca nu vad nici o amelirare.sfatuitima ce sa fac ca nu stiu unde sa mai merg vreau ca copilul meu sa duca o viata normala.multumesc

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Copilul face ore de terapie cu un psiholog? Lecitina este "apa de ploaie" la un asemenea diagnostic!

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Copilul are nevoie :
1 De anamneza completa asupra modului cum a decurs sarcina ( si mai ales nasterea inclusiv nota care i-sa acordat noului nascut)
2 .De un consult comun : Pediatru - Neuropshiatru - psiholog , urmat de concluzii si
3 .De un program de terapie si reecuperare intens .

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

Va recomand o psihoterapie ,Dupa spusele dvs v-as recomanda o terapie comportamentala Aba,logoterapie,art therapie insa trebuie vazut inainte copilul de un psiholog specializat in copii