defec de mers???

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de nanau.corina cu 12 ani in urma.

am un baietel de 1 an si 3 luni,merge singurel de la 11 luni iar de 3luni am observat ca mersul este mai mult alergat iar cu piciorul drept calca pe exteriorul talpii mai precis pe marginea talpii ducand talpa in interior.am asteptat sa se corecteze singur dar degeaba.este grav?ar trebui sa mai astept putin?va trebui sa-l duc la un dr ortoped?

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Nu consider un defect , intrucat articulatiitle membrelor fiind inca foarte laxe, mersul este in formare. Pe de alta parte incepe sa-si mentina si echilibrul. Totusi un sfat al medicului pediatru sau al unui ortoped pediatru nu strica.