De la ce poate fi mai exact? Ar trebui sa ma ingrijorez?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Maria Antonia cu 5 luni in urma.

Buna ziua! Băiețelul meu de 1 an și 9 luni a avut azi 2 scaune d verde închis. Am văzut pe site ca poate fi de la alimentație ori de la diaree. De la alimentație consumând legume verzi sau alte prăjituri cu creme. In cazul lui, a mâncat ieri morcov crud, asta a fost in plus in Alimentația lui. Oare asta sa fie motivul ?
Mulțumesc tare mult pentru eventualul răspuns! M ar ajuta enorm!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua!

Scaunele de culoare verde inchis pot avea mai multe cauze, inclusiv alimentatia si diareea. Consumul de alimente precum legumele verzi sau prajiturile cu creme poate duce la schimbarea culorii scaunelor. In cazul baietelului dvs., consumul de morcov crud poate fi motivul pentru aceasta schimbare de culoare. Nu ar trebui sa va faceti prea multe griji, deoarece este posibil ca aceasta sa fie o reactie normala la alimentatie. Cu toate acestea, daca observati si alte simptome, cum ar fi diareea persistenta, balonarea sau febra, este recomandat sa consultati medicul pediatric. El va poate oferi o evaluare mai exacta si sfaturi adecvate pentru baietelul dvs.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Constipatia-si-diareea-copilului/scaunele-verzi-in-cazul-copiilor-cand-este-cazul-sa-ne-ingrijorami_17890