De ce refuza bebe de 10 luni biberonul?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de IuliaHarry cu 2 saptamani in urma.

Bună seara,

Am un bebe de 10 luni acum, născut la 34 de sapt, diversificare începută la 5l2s, accepta toate legumele, fructele, supe, bea cam 400 - 500 ml lapte pe zi, un biberon seara la culcare și unul pe parcursul zilei, Prenan la nastere, iar de la o luna Nan Comfortis, fara colici, fara alte probleme de sanatate. Suntem în plina erupție dentara, începută la 9 luni, în prezent 2 dinți jos și pe punctul de a sparge și cei 2 de sus.
De 2 seri, avem o problema cu biberonul. Efectiv când ii dau biberonul, începe sa plângă de parca ar durea-o ceva, îl refuza cu vehemență chiar dacă sunt poate și 4-5 ore de la ultima masă. Cu solidele pe timpul zilei nu avem nici o problema. Aveți idee care ar putea fi cauza?

Mulțumesc!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Bebelusii pot refuza din varii motive biberonul si, in acest caz, daca la baietelul dvs. a inceput eruptia dentara, este posibil ca biberonul sa ii provoace un disconfort.

Durerea provocata de eruptia dentara poate fi incomoda, mai ales atunci cand p***adin biberon.

Incercati sa ii masati gingiile cu un deget curat sau cu un inel de dentitie racoros, pentru a ii calma durerea. De asemenea, puteti incerca sa ii schimbati tipul de tetina de la biberon, poate una din silicon sau alt material care este mai moale, sa il ajute.

Daca refuzul persista, ar fi bine sa il consulte un medic pediatru pentru a exclude alte potentiale probleme de sanatate care ar putea cauza acest comportament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Dantura-copiilor/eruptia-dintilor-la-copii-cand-incepe-si-la-ce-trebuie-sa-te-astepti_15799
sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/febra-si-eruptia-dentara

IuliaHarry

acum 2 saptamani

Mulțumesc pt răspuns. La asta m-am gândit și eu, ca biberonul ii provoacă disconfort. Ea de obicei bea laptele fierbinte seara, in care ii adaugam si biscuiti pt biberon. Am incercat si cu biscuite si fara si fierbinte si mai călâi... nimic. Am tot schimbat zilele astea, biberoane, cănuțe cu cioc, cu pai, din sticla de apa, nimic nu funcționează. Suzeta o accepta, sticla cu apa la fel, bea, dacă ii dau ceva solid sa mănânce nu refuza. Avem programare abia marți la medicul pediatru. Sunt mulțumită ca totuși peste zi mănâncă bine la mesele de solide, bea apa, uda si murdărește scutece normal ..
Dar parca nu as vrea sa renunțe la lp de acum...