de ce o mananca nasucul?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de o stea cu 13 ani in urma.

Domnule doctor,fetita mea de 8 ani imi spune de cateva zile ca o mananca nasul.Astazi ia curs si sange pe nas.Nu stie daca este din cauza ca s-a scarpinat..Dar o deranjaza problema parca tot mai tare.Care ar putea fi cauza? VA MULTUMESC.

Raspunsuri (2)

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

Consultati un medic ORL-ist si un alergolog. Pentru ORL o recomand pe dr. Agachi Luminita de la Spitalul MAI Dimitrie Gerota, iar ca alergolog pe dr. Fratea Simona de la Spitalul Gomoiu. Sanatate!

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru Angy. Bună ziua
Pentru urgenţă , în caz de hemoragie nazală : culcaţi fetiţa cuu faţa în sus şi puneţi-i În nara respectivă , un tampon de tifon sau chiar o cârpă curată îmbibate fie , În puţină apă sărată , fie în zeamă de lămâie ( ce aveţi mai la îndemână ) şi strângeti )- i uşor nasul cu cele 2 degete (police şi arătător ) ale mâinii dv-s Hemostaza are loc în câteva minute Nu vata căci firele sale se prind în chiagul de sânge format şi când veţi extrage tamponul se desprinde şi chiagul .ceea-ce reporneşte sângerarea.
Dacă nu are paraziţi intestinali , urmaţi sfaturile colegei noastre de mai sus,D-na Isacu
Cu sănătate Dr.Emil Oteşteanu