de ce nu reactioneaza?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de ramona luca cu 12 ani in urma.

am un baietel de 1 an si 10 luni si nu reactioneaza cand ii strig numele si nici cand "ii dau comenzi".nu vorbeste.spune doar "tata","da","mama"aproape deloc.mai imita anumite sunete,dar foarte rar.am impresia ca nu asociaza obiectul/persoana cu numele acestuia/acesteia.in rest este in regula.ce se intampla?

Raspunsuri (2)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

La varsta lui foarte multi copii raspund la propriul nume. Va recomand sa mergeti sa i se faca o testare psihologica a capacitatilor cognitive si apoi un program de stimulare cognitiva. Sunt exercitii ce ii ajuta pe copii sa isi dezvolte capacitaile cognitive. Se lucreaza zilnic cu ei, inclusiv si de catre familie. Va recomand sa apelati la un psiholog specializat in evaluarea si lucrul cu copii.

Miruna

acum 12 ani

Poate ar trebui sa nu-i mai ''''''''dai comenzi''''''''. Comenzi se dau la caini cand sunt dresati. Copiii trebuie educati cu grija si rabdare. Sunt unii copii incapatanati care, desi inteleg, refuza sa asculte ''''''''de comenzi''''''''.
Consultul unui specialist este necesar. Sa nu fie vorba de o forma de autism.....