de ce copilu meu creste f incet ?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de PETRUTESCU cu 12 ani in urma.

am un copil de 5 ani si 11 luni si la virsta lui este f activ are energie f multa dar creste greu si nu prea are pofta de mincare am facut analizele si au fost toate bune dar el are doar 98 de cm inaltime si 13.800 kg ce imi recomandati? este adevarat ca si noi parintii sintem mici de statura dar eu cred ca totusi la el este ceva in neregula credeti ca are vreo boala ?

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Aveti dreptate ! Cresterea este foarte lenta ! Trebuia sa va sesizati chiar la 2- 3 ani ai lui de varsta .! Cauzele , cred ca sunt doua : 1 ) Mostenirea genetica si 2) Factorul endocrin . La aceasta varsta ( 5 ani si 11 luni ) ar trebui sa aiba 21 kgr si 11o cm .
Mergeti imediat la medicul pediatru sau cel de familie sa-l examineze si sa va trimita cu bilet la un seviciu de Endocrinologie ( la medicul endocrinolog) pentru a se stabili diagnosticul si tratamentul corespunzator caci se apropie scoala peste 1 an .
Dumneavoastra,daca sunt posibilitati in localitatea de domiciliu , inscrieti-l la innot sau la jocul de baschet , sport care il va mai ajuta cu ceva la inaltime.