cum se administreaza furazolidon la copii?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de o stea cu 13 ani in urma.

copiii mei au diaree nu foarte severa,si am cumparat furazolidon de 25mg,insa nu stiu cum trebuie adsministrat.cel mic are 1 an si 7 luni si aproape 11kg,iar fetita 9 ani si 26 kg.

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 13 ani

Scrie pe prospect!!

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua,
Dacă aveti comprimate de 25 mg şi nu aveti prospectul , Furazolidonul se adminostrează , la copii d-voastră astfel :
La cel mic de 11 Kg , zece mg pe kg corp greutate si zi. Deci 4 compr. de 25 mg de 4 ori pe zi câte una :
La Fica de 9 ani (26 kg ) : de 4 ori pe zi câte 1 comprimat si jumătate de 25 mg
Pentru adulti 4 ori pe zi câte 1 comprimat de 100 mg .
Sănătate Dr. Emil otesteanu

Sănătate Dr. Emil Otesteanu

Andrada

acum 11 ani

Buna ziua, am un copilas de 1 an si 6 luni si imi face diaree de trei zile vreo 4,5 scaune pe zi i-am dat smecta si biotics dar tot nu si-a revenit as vrea sa ii dau fruarolidon se poate este de 100 g???va rog sa ma ajutati nu am prospectul la medicament va multumesc

ion mihaela

acum 9 ani

am u aietel de un anisor i as vrea sa ii dau furazolidon vreau sa stiu cat sa ii dau?

vant ioan

acum 7 ani

Am o fetita de 10 lunite si vreau sa stiu cum sa ii dau furazolidon ??

vant ioan

acum 7 ani

Am o fetita de 10 lunite si vreau sa stiu cum sa ii dau furazolidon ??