Cum pot sti cît de gravă este o Lovitură la cap bebe de 10 luni?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de IonuțR cu 10 luni in urma.

Fetita de 10 luni a căzut cu fruntea de gresie de pe un scăunel. A început să plângă , am linistito dar îmi este frică , dacă sa întâmplat ceva la frunte. A făcut un cucui cam mare. As dori să știu dacă urmează ceva mai grav adică vreo hemoragie.... vă mulțumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Caderea pe frunte poate provoca un cucui, dar acesta poate fi in general doar o rana superficiala.

Pentru a evalua gravitatea loviturii la cap, puteti verifica daca exista semne de hemoragie sau varsaturi. Daca observati sangerare abundenta sau persistenta varsaturilor, este recomandat sa solicitati imediat ajutor medical.

Daca bebelusul plange sau manifesta disconfort, puteti acorda primul ajutor prin aplicarea unei comprese reci pe locul lovit si mentinerea bebelusului intr-un mediu calm si linistit pana ajungeti la medic.

Cu toate acestea, pentru a evalua corect situatia si pentru a primi sfaturi medicale potrivite, este recomandat sa consultati un medic. El va putea efectua o examinare mai detaliata si va poate oferi indrumari specifice in functie de situatia particulara a bebelusului dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Prim-ajutor/masuri-de-prim-ajutor-pentru-leziunile-copiilor_9980