Cu sau fara acvariu - pesti in camera copilului ?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Andreea-Lizuca cu 15 ani in urma.

Buna,
Am un acvariu cu pesti in camera copilului si nu stiu daca ii dauneaza lui bebe. A venit cineva in vizita si-mi spunea ca apa evaporata din acvariu poate deternima aparitia unor boli. Stiti ceva in sensul acesta ?

Raspunsuri (2)

constantin5102798

acum 15 ani

A avut perfecta dreptate acea persoana!!Evaporarea apei din acvariu creste umiditatea in incapere si exista riscul unor afectiuni la nivelul aparatului respirator sau alegii chiar si la adult nu numai la copil.In aerul suprasaturat de umiditate si fara ventilare sporii de ciuperci si mucegaiuri(omniprezenti peste tot ) gasesc conditii ideale de germinare si inmultire .La copilul mic sistemul de autoaparare (imunitar)nu este "maturizat" iar expunerea copilului intr-un asemenea mediu presupune un grad crescut de risc

Andreea-Lizuca

acum 15 ani

Da, dar acvariul este de 7 ani in camera respectiva si nici eu sau sotul meu nu avem nimic, este o camera mare aerisita dimineata si seara,si chiar si in timpul zilei , cu usa deschisa spre un hol mare.