Crize de furie.

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de dani_ela cu 6 ani in urma.

Buna ziua! Am o fetita de 3 ani, de ceva timp face niste crize de furie, e agresiva, isi da palme peste fata, se trage de par, urla cat o tine plamanii, se enerveaza imediat daca nu ii convine ceva.Puteti sa'mi da'ti niste sfaturi cum as putea sa o linistesc? E normal la varsta ei sa fie asa nervoasa?

Raspunsuri (3)

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna ziua! Cu siguranta s-a intamplat ceva intre comportamentul benign, normal, si cel agresiv si doar dvs puteti identifica una sau mai multe cauze ale acestui comportament si sa faceti, astfel, sa isi revina copilul. Oricum, acordati-i liniste si iubire dar si fermitate - fara duritate, insa. Daca doriti sa discutam, ma puteti contacta si la adresa de mail stef.budacu@ adresa_web_filtrata

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 6 ani

Buna ziua,

Inteleg ca va este foarte greu cu acesta situatie. Cei mici invata prin imitatie, posibil sa fi vazut acest comportament la altcineva.
Pentru dezvoltarea cat mai armoniasa a celei mici va recomand sedintele de psihoterapie, dezvoltare socio-emotionala. In acest demers terapeutic veti invata cum sa va ajutati copilul sa isi depaseasca furia etc. Dvs veti invata cum sa va cresteti rezistenta la frustrare, sa implementati niste reguli sanatoase in cresterea celei mici, sa ramaneti calma si ferma.

Toate cele bune!

dani_ela

acum 6 ani

Multumesc de feedback! Noi nu avem asa comportament , incercam sa avem cat mai multa rabdare cu ea si sa ignoram fazele acestea de furie si nervozitate...la gradinita este f cuminte, se joaca cu copii, doar ca e mai retinuta, nu e asa vorbareata cum e cu noi acasa...Poate sa aiba vreo influenta ca doamna educatoare tipa la copii?e mai autoritara si de cateva ori am auzit'o si eu tipand ...incerc sa gasesc niste raspunsuri la comportamentul ei.Ea era o fetita calma, acum se enerveaza din orice, e ca o bomba cu ceas...si agresivitatea asta fata de ea ma sperie...