cresterea dintilor

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Catalintal cu 12 ani in urma.

Buna ziua, am o fetita de 5 luni si 1 saptamana si de 1 saptamana a inceput sa ii iasa 2 dintisori in partea de jos a guritei. Pana ieri, nu au fost probleme, adica, nu plangea, manca..doar rodea pe tot felu;de jucari. Dar de ieri a inceput safaca si febra, 38.4, nu prea a dormit nopatea.
Intreb daca aceste lucru este de la dinti, sau poate si si altceva?
si ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc

Raspunsuri (6)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Eruptia dintilor, mai ales cand apar in grup se pot insoti de dureri gigivale, indispozitie ( agitatie ) febra. Folositi gelul pentru gingii pentru calmarea durerilor si nurofen ,dar observati evolutia,poate fi si o p***ancidenta cu instalarea unei infectii sezoniere.

Catalintal

acum 12 ani

acum, sotia a observat ca are rosu in gat, + doarme foarte mult, nu prea manaca, mentionez ca este hranita exclusiv la san, si nu a mancat altceva, si i-am luat panadol baby!
Este bine?
Multumesc inca o data!

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Este bine ! Daca apare tuse iar febra se mentine sau creste,trbue vazuta de medicul de familie. Continuati cu gelul pentru gingii.

Cazan Cristina

acum 12 ani

am o fetita de 4,5 luni are febra de 2 zile, azi noapte a facut 39,5, am observat ca i-a iestit un dintisor in partea de jos. azi a avut si diaree. toate acestea sunt din cauza dintilor sau poate fi si alta cauza?
as vrea sa va mai intreb ceva, fetita aproape tot timpul are nasul infundat, d-na doctor de familie mi-a spus sa-i pun ser fiziologic, ii pun de mai multe ori pe zi, ii scot secretiile cu aspiratorul, dar degeaba, in cateo zi de abia respira. ce ma sfatuiti sa fac?

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Febra de 39 grade nu poate fi din cauza eruptiei dentare, deasemenea celelalte simptome pledeaza pentru o infectie. Trebuie consultata din nou de catre medic si sa se faca tratament conform constatarilor examenului medical.

mateiuc maria

acum 8 ani

am o fetita de 6 luni si 1 saptamana ia esit un dintisor in partea de jos si imi face febra,si are scaunu ca apa ,ce sai dau,aseara mia facut 39,55 datimi un sfat ce sa fac in privinta asta