crestere

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de ersylya cu 12 ani in urma.

buna ziua sunt mama unui baietel in virsta de 5 ani si 3 luni.are o greutate de 16 kg si inaltimea de 101cm.medicii imi zic ca are probleme cu cresterea e foarte scund fata de copii de virsta lui.iam facut analizele necesare de 2 ori dar nu s a ajuns la nici un rezultat zicindu ne ca trebuiesc refacute din nou.ce ma consiliati sa fac sa mai continui cu anlizele sau sa o las asa?va multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Un copil la aceasta varsta ar trebui sa aiba in medie 19 kgr greutate ( deci are un deficit de 3 kgr.pe care le poate recupera printr-o alimentatie echilibrata) si 0 inaltime de 106 cm ( deci un deficit 5-6 cm
Medicul de familie trebuie sa examineze copilul, in corelare cu aceste date , raportate si la inaltimea mamei si tatalui copilului ( factorul genetic ) apoi sa discutati si cu un endocrinolog ( factorul endocrin ) Cu analizele repetate nu rezolvati mare lucru..

ersylya

acum 12 ani

va multumesc pentru raspuns tin sa mentionez ca atit eu cit si tatal copilului avem inaltimea de 1,68cm

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

FACETI-I UN PROGRAM DE EDUCATIE FIZICA,INOTUL SPRE EXEMPLU CARE IL AJUTA IN DESVOLTAREA SA .