Crestere in inaltime

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Robert170 cu 9 ani in urma.

intrebareSalut , ma numesc Robert am 17 ani , am si eu o intrebare sau nelamurire ... Am inaltime 1,70 70 kg , vreau sa stiu daca esti posibil sa mai cresc in intaltime , daca da , cam ar fi posibil , ce ma sfatuiti sa mananc , ce exercitii imi sfatuiti , ce sporturi , mentionez ca fac sala de 2 luni , probleme cu sanatatea nu am si parintii mei nu sunt chiar foarte inalti , mai pe scurt i-am cam intrecut in inaltime , deci cu ce ma sfatuiti

Raspunsuri (2)

luminita270

acum 9 ani

IMC-UL este foarte bun,practic ce sfat vrei? Mananca normal,un adolescent are nevoie de hrana care sa-i asigure raporturi normale de vitamine si minerale.De obicei,cresterile inceteaza spre varsta de 18 ani.Poti practica orice sport care-ti face placere si care sa-ti ofere satisfactie,cu conditia sa-ti hidratezi corespunzator organismul si sa-l hranesti.Pe acest site,exista un user FREE STYLE,care are cunostinte foarte bune in ,,problemeleā€ tale! Sanatate!

FreeStyle11

acum 9 ani

De obicei cresterea in inaltime este genetica, deci nu prea ai cum sa o modifici, in sensul ca nu se stie cum se pot face oasele sa se lungeasca, si implicit sa fi mai inalt.Exercitii de stretching nu face decat sa lungeasca fibra musculara, nu oasele.Eu iti zic sa astepti pana la 19 ani sa vezi cat mai cresti, cam atunci se stopeaza cresterea la baieti, si dupa parerea mea ai mai putea creste 3-4 cm maxim, dar nu se stie niciodata, fiecare corp e diferit in felul lui.Daca spui ca nici parintii tai nu sunt inalti, e mai mult ca sigur, ca nu ai de unde sa primesti "genele inaltimii".Stai linistit, fi fericit, fa sport, sala, ce vrei, ca nu conteaza inaltimea foarte inalta, intre 1,70-1,75 esti foarte bine, si trebuie sa fi multumit, pt ca e foarte bine, si asa romanii nu sunt un popor inalt.Bafta!