crestere in inaltime

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de biancadaniela cu 13 ani in urma.

buna ziua.am 11 ani si o inaltime de 149 cm.ati putea sa-mi recomandati vreo dieta sau niste exercitii pentru a mai adauga cativa cm?va multumesc anticipat.astept raspuns.o zi buna.

Raspunsuri (6)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua,
Din datele succinte pe care ni-le dai , reiese că , te prezinţi în petioada de pubertate ( sau prepubertară ) cu o talie corespunzătoare ritmului de creştere staturală fiziologică.
În această perioadă ritmul de crestere va fi mai accelerat, la toţi copii . Deci sa ai un regim de viaţă ordonat şi un regim alimentar echilibrat asociat obligator cu un sport care să te ajute la înălţime cum ar fi baschetul . Nu se recomandă canotajul şi nici ridicarea de greutăţi
Succes ! Dr. Emil Oteşteanu

Adrienne

acum 13 ani

Esti fata, ai abia 11 ani, mai ai inca timp de crescut ,in mod normal. Care este problema ? esti f. bine pt. varsta ta. Datele normale [ adult 1,72m] pentru varsta de 11 ani sunt urmatoarele : inaltime 1,30m si 27 kg. greutate. Deci la 1,49m este cat se poate de ok. Te afli, din punct de vedere al inaltimii, intre 14 si 15 ani.

IOana

acum 13 ani

In primul rand cred ca te afli in grafic cu cresterea in inaltime, abia ai 11 ani. Pentru o dezvoltare armonioasa fa sport, completeaza dieta cu vitamine cun ar fi lion kids cu vitamina d de la calivita http://www.cali.ro/16-lion-kids-cu-vitamina-d-vitamine-si-minerale-pentru-copii.html
Daca o sa ai probleme cu crestewrea in inaltime pana la urma poti incerca un supliment alimentar HGH suport de la calivita http://www.cali.ro/87-natural-hgh-support-hormon-de-crestere-natural.html dar deocamdata nu cred ca ai nevoie.
E important sa fii sanatoasa

basbas

acum 13 ani

cred ca trebuie sa te uiti si la marimile de haine si o sa vezi ca esti cam inalta pentru varsta ta

alex

acum 10 ani

buna ziua..am 18 ani si 1.81m ..ce supliment imi puteti recomanda pt cresterea in inaltime ..1-2 cm?

robert catalina

acum 10 ani

Buna ziua.Vitaminele cand se dau si cum se face pauza pentru un copil de 11 ani?
Va multumesc