copilul meu are nevoie de ajutor

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Cosmin48 cu 15 ani in urma.

Am un baiat in varsta de 11 ani si jumatate care in timpul somnului isi baga inca degentul in gura si in nas. Va rog sa-mi spuneti cum il pot dezobijnui de acest prost obicei deoarece este mare acum si isi striga si dantura.
Multumesc

Raspunsuri (5)

Dorina6899908

acum 15 ani

La aceasta varsta,poate intelege si coopera,pentru a gasi impreuna o metoda. Multa discutie cu el si eventual, sa gaseasca chiar el o metoda, pe care s-o aplice. Da rezultate,garantat.

andrei178

acum 15 ani

In psihologie, acest comportament indica dorinta de siguranta si afectiune. Prin suptul degetului, copilul, in somn, deci inconstient, doreste retrairea starii de bebelus, cand era alaptat la sanul mamei, cand teoretic era total ocrotit de parinti si mai ales de mama. Deci poate ca are niste temeri care se manifesta in somn si pe care el nu le poate exprima treaz fiind. Incercati sa-i lasati aprinsa undeva in camera o veioza mica. Daca tot va continua, puteti cere sfatul unui psiholog, nu neaparat sa-l duceti pe el, l-ar putea stresa mai rau, s-ar simti vinovat si chiar nu este. Si mai ales nu-i legati de deget nimic, nu se rezolva asa. Va spun din proprie experienta, eu facand acelasi lucru pana la 6-7 ani, m-am dezobisnuit treptat singura, nu a dat rezultat altceva. Oricum, amenintarile sau alte "pedepse" nu au decat rezultatul invers decat cel asteptat. Numai Bine!

Elena991510

acum 15 ani

incearca sa ii pui manushele in timpul somnului, fara sa sesizeze, poate asa nu va gasi degetul si usor usor se va dezobisnui.
Fratele meu a stat cu degetul in gurita pana la 6 ani cu tot cu degetul uns cu sare sa aiba gust rau, cu ardei iute, putin, numai cat sa nu ii placa, dar el singur a lasat degetul cand a intrat la scoala, si are o dantura perfecta

andrei178

acum 15 ani

Intr-adevar acest obicei nu dispare decat de la sine, cu ajutor si grija. Iar chestia cu sare, ardei si alte d-astea e sadism, ca sa nu spun altceva. Nu mai mentionez ca, copilul isi poate baga degetele astefel "preparate" in ochi sau nas sau oriunde se poate irita...

Cosmin48

acum 15 ani

cred ca ai dreptate in privinta sigurantei si a afectiuni.este un copil sensibil care pana la varsta de 3 ani a crescut la orfelinat.doarme singur de la 3-4 ani fara ai lasa lumina aprinsa seara. nu ii este frica de intuneric.problema este ca inca nu il pot dezobijnui de acest prost obicei.imi poate da cine un sfat? merci.