Copilul are doar 3 luni si tușește ?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Utilizator11720779471 cu 2 luni in urma.

Am fost la medic de familie și pediatru și mi-au zis ca poate sa fie de la saliva din guriță. A ascultat-o plămâni sunt curați.
Dar nustiu tușește toată ziua și noaptea pin somn

Raspunsuri (3)

Psih. Stefania Budacu

acum 2 luni

Poate este alergica la ceva. Duceti-o la un medic specialist!

Utilizator11720779471

acum 2 luni

Am fost la medic și mia zis ca e tusa magaresca
Cum o pot trata a copil de 3 luni

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Tusea magareasca, cunoscuta si sub numele de tuse convulsiva sau pertussis, este o boala respiratorie foarte contagioasa. Tratamentul implica de obicei administrarea de antibiotic, pentru a preveni raspandirea bacteriei spre alte persoane, si pentru a reduce severitatea simptomelor.

Cu toate acestea, in cazul unui bebelus de 3 luni, este foarte important sa cereti sfatul unui medic pediatru inainte de a administra orice medicament. Bebelusii sunt foarte vulnerabili si pot avea reactii adverse severe la medicamente. De asemenea, spre deosebire de adultii si copiii mai mari, ei pot avea nevoie de spitalizare pentru supraveghere si tratament.

Preventia este, de asemenea, foarte importanta. Vaccinul DTaP este in prezent cel mai bun mod de a preveni tusea magareasca. Acesta protejeaza impotriva tusei convulsive, a difteriei si a tetanosului. Administrarea vaccinului incepe de la varsta de 2 luni.

Daca bebelusul de 3 luni are deja tusea magareasca, este crucial sa mentineti un mediu calm si linistit pentru a reduce tusea convulsiva, sa-i oferiti multe lichide pentru a preveni deshidratarea si sa-l tineti departe de cei care pot fi vulnerabili la infectie, cum ar fi varstnicii si persoanele cu sistem imunitar slab.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/tusea-convulsiva-la-copii-ce-trebuie-sa-stii_20645
sfatulmedicului.ro/Rujeola-si-alte-boli-ale-copilariei/tusea-convulsiva-infectia-cu-bordetella-pertussis-sau-tusea-magareasca_629