Copil de 7 ani care nu vorbeste bine

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de georgianaelena cu 12 ani in urma.

Buna ziua ! Am 2 nepotele gemene ( nu seamana intre ele ) care au aproape 7 anisori. De curand au fost la testul care se da copiilor pentru a intra la scoala, iar una dintre ele a fost apreciata ca fiind de clasa I, insa cealalta a fost inclusa, cu indulgenta, in clasa zero.
Doamna doctor a spus ca nu are minte nici cat un copil de 2 ani...problema ei este ca nu vorbeste, repeta doar ce aude de la sora ei, nu pronunta bine cuvintele, daca sora ei nu este langa ea plange, sta numai langa mama ei.

Nu stiu ce as putea face sa o ajut pentru ca mama lor nu realizeaza gravitatea situatiei. La ce medic trebuie dusa ? Cam ce analize ar trebui facute ? Imi este foarte mila de ea, este un copil care la aceasta varsta nici sa manance singura nu stie., nu poate pronunta cuvinte destul de bine.

In ultima mea vizita la ele am observat ca intr-un grup de 4 copii, ea statea si se uita in tavan cu ochii atintiti la ceva ce nu exista, parca ar avea lumea ei.

Va multumesc anticipat. Sper ca ma puteti ajuta cu un sfat !

Raspunsuri (2)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna seara,

In primul rand este necesar sa i se faca o evaluare psihologica si in functie de rezultate va fi sau nu indrumata si spre neuropsihiatrie infantila.

georgianaelena

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns !