copil 3ani jumate si 26 kg

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de alinaruginis cu 12 ani in urma.

am un baietel de 3 an i jumate cu greutatea 26 kg.inaltimea de 117 cm si sunt disperata ca nu stiu cum sa fac.mananca orice si ceva dulce ,dar este un puturos care nu prea face miscare .cat de grava e problema cu greutatea si cum pot sa il corectez la varsta asta?
am incercat sa il duc la camin dar raceste ff des asta fiind o alta problema mare
(cu imunitatea f scazuta) va rog din suflet sa imi dati un raspuns repede multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ar trebui sa mergeti la un consult la medicul pediatru, copilul poate fi supraponderal prin ceea ce ati scris mai sus adica aport crescut si efort fizic redus, sau poate fi vorba despre o afectiune care conditioneaza aceasta situatie (rar, dar este posibila). oricare ar fi situatia, pasii pe care trebuie sa ii urmati trebuiesc facuti sub indrumarea unui medic pentru a nu produce mai mult rau prin diete inadecvate, etc.
cateva informatii in plus despre aceasta situatie puteti gasi si in acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Diete-de-slabit/dieta-pentru-copii-supraponderali_5406

va urez o zi buna

alinaruginis

acum 12 ani

ar trebui sa mergeti la un consult la medicul pediatru, copilul poate fi supraponderal prin ceea ce ati scris mai sus adica aport crescut si efort fizic redus, sau poate fi vorba despre o afectiune care conditioneaza aceasta situatie (rar, dar este posibila). oricare ar fi situatia, pasii pe care trebuie sa ii urmati trebuiesc facuti sub indrumarea unui medic pentru a nu produce mai mult rau prin diete inadecvate, etc.
cateva informatii in plus despre aceasta situatie puteti gasi si in acest articol: ce afectiune? va rog sa imi explicati caci eu sunt din adjud vn si medicii nu sunt specialisti,macar sa stiu despre ce e vorba va rog din suflet ce imi recomandati?