constipatia la copil

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de marioara28 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, am un baietel de 3 ani care atunci cand trebuie sa stea pe olita pentru a avea scaun se inhiba si nu mai face deloc.Apoi ne chinuim sa aiba scaun cu supozitor cu glicerina sau, face mai tarziu dar in chilotei (pampers). I-am explicat ca e destul de mare si trebuie sa foloseasca olita sau toaleta pentru a iesi afara, dar nu face decat sa se asaze si atat. Nu mai folosim pampers decat noaptea, in rest doar chilotei, iar daca vrea sa faca pipi cere , merge la olita sau la toaleta. Ne puteti da cateva sfaturi despre cum trebuie sa procedam? Multumesc!

Raspunsuri (1)

mamiMatei

acum 12 ani

Buna ziua. Eu cu Matei (e drept, avea 7.5 luni) am procedat asa: am bagat supozitor cu glicerina dupa care l-am pus imediat pe olita. Supozitorul il ajuta sa iasa afara mai ales daca sta pe olita. Apoi, dupa ce reuseste, multe laude si voie buna. La noi a fost nevoie de supozitor doar 2 zile, pana a prins ideea. O idee este sa "faceti" impreuna. Foarte important, nu-l tineti mai mult de 10 min pe olita! Un bun moment de mers la olita ar mai fi la cca 20-30 min dupa ce a papat mar, para, pruna.