comunicarea unui copil mic

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de maraona cu 12 ani in urma.

am o mare dilema si preocupare fata de un baietel de aproape 3 ani care inca nu vorbeste.poate zice mama, tata, cunoaste toate obiectele, executa comenzi, este afectuos, nu e absent din orice situatie care il inconjoara dar nu vorbeste, excluzand cele cateva cuvinte scurte pe care le rosteste?care sa fie cauza?unde sa mearga cu el?

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Cu un bilet de trimitere de la medicul de familie sau pediatru,catre un cabinet de logopedie ( daca din punct de vedere neuropsihic este echilibrat ) In mod normal isi va da drumul la vorba in lunile urmatoare, daca cineva se ocupa de comunicarea cu el cu exemplficari , cu pronuntarea numelor obiectelor corecta si chiar repetata. Dar trebue rabdare,