cind trebuie sa renuntam la pampersul de noapte?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de violeta165 cu 13 ani in urma.

buna ziua.sunt mamaica unei fetite de 2 ani si 8 luni si nu stiu cum sa o dezvat de pampers pe timpul somnului. cit timp e treza nu avem probleme,s-a dezvatat de mult,dar cind doarme ii pun si la prinz si noaptea .am incercat sa nu ii mai pun la somnul de prinz dar a facut pe ea si nici macar nu s-a trezit...as vrea sa stiu pina la ce virsta e acceptabil sa poarte pampers in timpul somnului? purtarea acestuia pina la o virsta inaintata poate duce la enurezis?

Raspunsuri (2)

mirela

acum 13 ani

eu copii mei gemeni cand nu le-am pus din prima zi pampers nu le-am pus nici ziua,nici noaptea,si ii trezeam din ora in ora sa faca pe olita si in cateva zile singuri s-au invatat.

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună ziua,
A -ţi auzit părerea unei mămici ! Până nu face pe oliţă nu-l puneţi în pat pentru culcare.
La nevoie ît treziţi si în timpul somnului până sfincterul vezical devine eficient .
Sănătate Dr. E Otesteanu