chist sebaceu la copil de 2 ani jumatate

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de daniela807 cu 12 ani in urma.

buna ziua.fetita mea de 2 ani si jumatate are de vreo luna pe mamalon un punct ca de grasime.la medic mi-a zis ca este un chist sebaceu si sa las asa sa nu pun nimic ca va trece.ati mai intalnit asemenea probleme.?ce ati facut.fetita mea este mai mica in greutate decat ar trebui sa aiba dar mananca de mancat si este f energica.are cam 11 kg si ceva.astept un ras;puns.multumesc frumos.

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Fetita de 2 ani si jumatate ar trebui sa aiba ( in medie ) 14 kgr. Verificati compzitia alimentelor ingerate. Problema acestui chist sebaceu ( grasos ) in adevar nu pune probleme. Trebuie lasat in pace. La nevoie se poate rezolva oricand .

daniela807

acum 12 ani

multumesc pt raspuns.fetita mea mananca 2 feluri pe zi plus multe fructe si mananca si multa carnita, dar nu prea bea lapte.eu am alaptat-o pana la 1 an si 8 luni si de atunci ea nu a abaut lapte.nu am reusit sa o conving cu nici un fel de lapte.luna viitoare vreau sa ii fac niste analize.ce imi recomandati? ea este si f vesela si f energica. astept un raspuns si va multumesc frumos.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Deoarece fetita mananca bine si nu are nici-o alta simptomatologie , analizele nu-si au rostul. Mai introduceti derivate ale laptelui ( cu un alt gust ) si papa din borcane din comert.

daniela807

acum 12 ani

multumesc frumos si sarbatori fericite