celiachie

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de adriana134143764 cu 14 ani in urma.

Dacă știe cineva ce posibilități sunt ca celiachia instalată la un an de zile și urmata de un regim alimentar fară gluten de 15 ani de zile,să se poată vindeca.Băiatul meu acum are 16 ani.Timp de 15 ani a tinut regim alimentar și s-a dezvoltat destul de bine fără probleme .De un an de zile manincă normal dar acum a inceput sa apara din nou probleme.Conform analizelor facute se para ca boala s-a instalat din nou.Aș vrea să știu daca boala se mai vindecă.

Raspunsuri (2)

Cornel Leonte

acum 14 ani

Momentan nu exista un tratament contra celiachiei, singura modalitate de a o tine sub control este dieta glutenopriva, eliminarea completa a glutenului din alimentatie.

Odata exclus glutenul din alimentatie inflamatia intestinului subtire incepe a disparea, in cateva saptamani. La inceput poate va fi necesar de a lua vitamine si minerale prescrise de medici sau dieteticieni pentru a corija deficientele alimentare.

Pentru a trata maladia si a evita complicatiile cruciale trebuie evitat orice aliment care contine gluten.

Sanatate va doresc!

MembruMobileApp1509799456

acum un an

Sa ramana pe regim fara gluten daca ii merge bine.
Eu am celiachie de 10 ani, nu mananc gluten. Mananc orez de cea mai buna calitate in loc de paine si este ok.
De ce vreti sa manance ceva care nu ii face bine?