Ce sanse am sa ma cresc?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de AndreiNeculau cu 8 ani in urma.

Buna ziua! De ceva timp ma tot framanta un gand pentru ca nu voi avea inaltimea dorita. Eu am 16 ani, 163 cm in inaltime. Am gasit diverse formule de calcul a inaltimii finale si rezultatele nu au fost deloc multumitoare. Mama mea are 150 cm iar tata are 172. Parintii si bunicii mamei sunt(sau au fost) in general mici de statura(exceptiile o fac strabunicii mei din partea mamei). rudele din partea tatului meu nu prea le cunosc. Oricum, toti din cati ii cunosc sunt inalti(unchii si matusa mea sunt mai inalti decat tata, bunica e putin mai scunda ca tata,iar bunicul a murit de mult timp si nu stiu ce inaltime a avut. Toti verisorii mei din partea tatalui meu sunt mult mai inalti ca mine).In ultimul am am mai crecut putin,dar din 2015, din iunie,nici un centimetru! Eu mi-as dori o inaltime de aproximativ 180 cm. Ce as putea face sa mai cresc si ce teste ar trebui sa fac pentru a determina daca e posibil sa mai cresc si daca da,cu cat?

Raspunsuri (1)

setboll21

acum 8 ani

In genral, GENA este responsabila 95% pentru intaltimea Ta dar, poti imbunatati asta prin practicarea unor sporturi cum ar fi:
-baschet
-inot si altele pe care nu le cunosc.
Deci? se poate... insa, cu toate acestea nu te poti intalta mai mult de 5 cm maxim si bine-inteles dupa practicare unui sport cel putin 4 ani+