Ce sa fac in legatura cu sora mea de 14 ani?

Cresterea si dezvoltarea copiilor Depresie Psihologie si psihoterapie

Postata de MembruMobileApp1508594142 cu 6 ani in urma.

Sora mea de 14 ani locuieste acasa cu parintii. De 2 ani noi familia ne chinuim cu ea sa o facem sa inteleaga toate deciziile proaste pe care le face dar am ajuns la capatul drumului. Nu mai functioneaza nimic cu ea am incercat vorba buna, pedepse, bataie, program , tinuta din scurt, dat libertate incercand sa ii intelegem partea, am internat o la spitalul de copii sa vada un doctor poate e ceva la cap, am scos o de la scoala un an tinuta fara prieteni dar nimic nu functioneaza. Face ce are chef, cand are chef, daca are chef, nu ii pasa de consecinte, nu ii pasa de suferinta, nu ii pasa daca lasa un munte de cadavre in urma ei ea face doar ce vrea. Si cel mai important nu ii pasa de viitorul ei pentru ca nu ii pasa de scoala. AJUTOR! Ce sa facem? Nu mai stim incotro sa o luam, la cine sa apelam inainte sa fie prea tarziu pentru ea, inainte sa isi distruga viata complet.Va rog ajutati-ma cu un sfat ca nu mai stim ce sa facem suntem la capatul puterilor.

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna seara! Din ceea ce scrieti dvs aici, sunt doua variante: una benigna, in care sora dvs "isi arata muschii" datorita hormonilor, mediului, prietenilor etc sau. celalalta varianta, mai dificila, ar inscri-o in tulburarile de personalitate - narcisism sau borderline. Daca este corecta aceasta varianta, sa stiti ca ea nu va cauta ajutor decat in momentul in care va suferi din cauza a ceea ce face - suferinta celorlalti nu o va impresiona cu nimic. Daca doriti sa mai discutam, ma puteti contacta la adresa de mail stef.budacu@ adresa_web_filtrata

Toate cele bune!