ce poate fi

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de mariutageo cu 12 ani in urma.

buna ziua,
am o fetita de 3 luni si 3 saptamani si de vreo 2 zile nu mai vrea sa manance de la san,se agita foarte tare,trage o data,de doua ori si incepe si plange,am incercat sa-i dau biberon dar nu-l vrea
acum o saptamana a avut o laringita pe care am tratat-o cu ospen oare asta sa fie cauza sa nu-i fi trecut si din acasta cauza nu poate manca?
multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr.Marcovici Tamara

acum 12 ani

Buna ziua. Este posibil ca micuta sa aiba fie nasucul infundat, fie o leziune bucala (afta, etc.), fie otalgie (durere la nivelul urechilor). Otita poate reprezenta complicatia unei infectii nazofaringiene recente. Sensibilitatea otica se poate preciza prin exercitarea unei compresiuni la nivelul tragusului. In cazul otitei uni sau bilaterale sugarul va reactiona printr-o grimasa sau plans. Examenul ORL este necesar pt. precizarea patologiei.