Ce e de facut?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Utilizator11698387006 cu 6 luni in urma.

Copilul meu în vârsta de 10 ani duce varful piciorului stâng spre interior ,mersul fiind foarte urat.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Daca copilul tau prezinta o deformatie a piciorului si are un mers neobisnuit, este important sa consulti un medic specialist. Acesta poate evalua problema si poate oferi un diagnostic corect si un plan de tratament adecvat.

Deformatiile picioarelor la copii pot avea diferite cauze, cum ar fi probleme congenitale sau dobandite, precum piciorul plat sau piciorul in forma de X sau de O. In functie de diagnostic, medicul poate recomanda terapie fizica, exercitii speciale, orteza sau alte tratamente.

De asemenea, este important sa monitorizezi mersul si dezvoltarea copilului si sa il ajuti sa intareasca musculatura picioarelor si sa se mentina intr-o pozitie corecta atunci cand merge. Uneori, exercitiile fizice regulate si purtarea unor incaltaminte adecvate pot ajuta la corectarea usoara a deformatiei.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/probleme-ortopedice-intalnite-la-copii_9023