ce analize sa facem?

Cresterea si dezvoltarea copiilor Fistula traheoesofagiana

Postata de ELENA MARIA75416 cu 11 ani in urma.

Buna ziua.Nepotelul meu s-a nascut cu atrezie de esofag.A fost operat in Germania unde i s-a refacut esofagul.Dupa aceasta interventie, a facut de doua ori ocluzie intestinala si a fost operat de urgenta la Cluj, unde i s-au taiat de doua ori cate 20 cm de intestin, a ramas fara jejun si doar cu o parte din ileum.Stim ce urmari grave de crestere si dezvoltare va avea, dar va rog mult sa ne ajutati cu un sfat, ce analize ar trebui sa facem pt a vedea ce vitamine si minerale ii lipsesc.Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 11 ani

Pentru determinarea mineralelor din organism se poate face IONOGRAMA [ sodiu,clor,calciu,fosfor,potasiu,fier,magneziu,plumb,iod] ,analiza care se poate face din sange, din urina sau din ambele dar, de obicei,se face in spital sau policlinica. Tot din sange se pot face determinari de vitamina : A, B1 ,B2 ,C ,E ,H ,K1, dar la un laborator particular preturile sunt intre 130- 210 roni pe analiza.